12. macedónske skautské Jamboree 2018

Tento rok sa Kapitán (Daniel z 87. Zboru )rozhodol zúčastniť na jamboree v Macedónsku. Táto Slovákom nie moc známa krajina, ho lákala už dlhšiu dobu, a keď na Nový rok zistil, že sa tvorí slovenský kontingent, hneď sa rozhodol ísť.

Taak:), Kapitán, koľkýkrát v poradí si cestoval so skautmi za hranice?
– Toto bola moja tretia zahraničná akcia tohto typu, ale na skautské akcie do zahraničia chodím oveľa častejšie. Takto som sa v rámci skautingu zúčastnil na Stredoeurópskom jamboree v poľskom Wrocławiu a maďarskom meste Dunaújváros, na sympóziu vodcov vĺčat v Prahe a tiež na dobrovoľníckej službe v Kaprálovom mlyne.

Ako často sa macedónske jamboree koná a kde konkrétne sa konalo tento rok?
-Macedónske národné jambore Смотра на извидници на Македониja sa koná každých 5 rokov. Jamboree sa konalo v cirkevnom areáli v dedinke Skrebatno kúsok od letoviska ale aj historického a krásneho mesta Ohrid v termíne od 14.7. do 22.7. My sme tam však boli už od 11.7. !

Ako to sprvu všetko prebiehalo?
-Celé naše “macedónske dobrodružstvo”, ako sme si výlet nazvali sa začalo už na jar registráciou, nákupom leteniek, plánovaním trasy a ďalšími nevyhnutnými záležitosťami. Cestovali sme teda lietadlom. Pre niektorých z nášho kontingentu (tu sú všetci členovia – Škorica – vodkyňa, Cukrík, Opti, Simrož, Hellboy, Okurka a ja) to bol poriadny zážitok, keďže leteli prvýkrát v živote. Odlietali sme z Bratislavy okolo desiatej a do hlavného mesta Macedónska – Skopje sme prišli za hodinku a dvadsať minút chvíľu pred pred polnocou. Cesta prebehla pokojne, ale v Skopje nastala taká nepríjemnosť, že sa Simrožovi stratil kufor… Autobusom sme sa potom odviezli do centra, kde nás čakal jeden macedónsky skaut, ktorý nás odviedol na ústredie, kde sme prvé štyri dni bývali. A hneď na druhý deň ráno sme si už vyšli poobzerať hlavné mesto.

Vedel si dobre, do čoho ideš?
-Ani nie, vedel som len o motte jamboree: Never ending story. Takisto som vedel, aké aktivity nás budú čakať. Ale čo sa týka samotnej organizácie a miesta konania,nemal som až tak veľa informácií.

Čím bolo macedónske jamboree výnimočné po programovej stránke?

-Ešte doma sme si museli navoliť aktivity na každý deň. Medzi zaujímavé veci patrili napríklad koncerty najznámejších macedónskych kapiel a premietanie filmu The secret ingredient. Na konci filmu prišli aj herci hrajúci hlavné postavy. Tiež bol fajn príhovor prezidenta Macedónska.

Čo také majú macedónski skauti iné ako my?
-Určite to budú rovnošaty, ktoré sú čiernej, ale aj modrej a zelenej farby, a celkovo životný štýl! Nemilo nás zaskočilo počínanie niektorých, čo sa týka skautskej praxe (zasekávajú sekeru do zeme; brúsia/tupia ju na kameňoch – avšak dúfam, že to bola len výnimka, alebo nejaký špeciálny prípad a nie všetci sú takí.)
Mali sme dojem, že skautský duch tam je ponímaní iným spôsobom. Celkovo macedónske jamboree malo viac festivalový charakter ako skautské akcie, na ktoré sme možno my zvyknutí:).

Myslím, že môžeme byť na slovenský skauting právom hrdí a tešiť sa z toho ako to tu u nás funguje a aký skautský duch u nás na Slovensku panuje:)

Zažili ste aj nejakú veľmi nečakanú udalosť?
-To teda -Keď sa nám stratil Simrožov kufor a niekoľko dní bol bez oblečenia, ale našťastie mu ho potom dopravili až na jamboree.

Najlepší zážitok?
– 10 kilový melón za 100 deneri (1,6€)!:) Prehliadka mesta a celkovo cestovanie po krásnej krajine určite takisto. A pre mňa osobne asi to, že som bol znovu na Balkáne, ktorý je pre mňa ako druhý domov. Alebo keď mi jeden pán pochválil moju srbčinu, aj keď som sa snažil hovoriť po chorvátsky, ale predsalen je to skoro ten istý jazyk.
Ó a ešte jedna vec – moja obľúbená sladkosť – tulumba, ktorá je horšia ako hocijaké návykové látky.

– A ešte na koniec sa musíme samozrejme pochváliťslovenský kontingent mal viac členov ako český (síce len o jedného člena ale to predsa nevadí:)

Autor: Anna Mária Ukropcová, 87.zbo r