Adventné zamyslenie – Časť I.

So začiatkom decembra a blížiacimi sa Vianocami prichádza aj advent. Je to doba prípravy na slávenie vianočných sviatkov. Toto označenie pochádza z latinského slova ,,adventus”, čo znamená príchod. Má sa na mysli príchod Ježiša Krista.

Aj keď nie všetci skauti sa hlásia ku kresťanstvu, Vianoce slávia snáď všetci, bez rozdielu vyznania. A obdobie adventu a Vianoc má myšlienku a význam, ktorý sa nedotýka len kresťanov. Preto by sme vám chceli ponúknuť možnosť prežiť advent hodnotne, nie len plný zhonu, stresu či upratovania. Každý týždeň vám prinesieme zamyslenie, ktoré poodkryje význam adventu.

Adventný veniec
Veniec je od nepamäti symbolom víťaztva a kráľovskej dôstojnosti. Aj Biblia hovorí o venci ako o prejave úcty, radosti a víťaztva. Štyri sviece, ktoré postupne zapaľujeme, ako sa blížia Vianoce, až sa kruh uzavrie nám prinášajú svetlo v dňoch roka, kedy je najmenej svetla. Spoločné stretnutie pri zapálenom venci bude základom zamyslení, ktoré pre vás pripravujeme. Preto prvou úlohou je výroba vlastného adventného venca. Vyrobte si ho na družinovke a vždy si ho zapáľte, keď sa stretnete. Návodov nájdete mnoho, skúste ho vyrobiť z prírodných materiálov a vložiť do neho aj skautskú symboliku

Prvá úloha bude trvať od začiatku adventu až do Vianoc. Je určená najmä pre vĺčatá a včielky, ale plniť si ju môžu aj starší:

Tajný anjel: meno každého člena družiny napíšte na paperik, dajte do vrecka a nechajte ich vylosovať si meno niekoho iného. Treba zdôrazniť, že nikto sa nesmie dozvedieť koho sme si vylosovali. Každého úlohou bude až do Vianoc byť anjelom tomu, ktorého meno si vylosoval, ale tak, aby sa neprezradil. To znamená. že sa bude k nemu správať vždy priateľsky, ochotne, pomôže mu s čímkoľvek, poteší ho a na konci mu dá malý darček. Pred výmenou darčekov je vhodné sa krátko porozprávať o tom, ako sa komu darilo byť anjelom a prečo mu to išlo/nešlo. Ak náhodou niekto skôr zistí, kto je jeho anjel, je dôležité, aby na sebe nedal nič poznať a nepokazil svojmu anjelovi jeho snahu.

Ďalšia úloha je určená skôr pre starších skautov/roverov a je na pokračovanie. Každý týždeň bude pre vás pripravených niekoľko bodov, ktoré sa na družinovke zaviažete plniť na nasledujúci týždeň. Body si plní každý samostatne, každý bod aspoň 1 deň (samozrejme, kto chce, môže aj dlhšie) a po týždni, keď sa opäť stretnete na družinovke pri zapálenom venci tak sa porozprávate o tom, ako sa komu darilo plniť jeho body, ktorý mu išiel ľahko a v ktorom sa mu naopak nedarilo a prečo. Následne si prečítate body na ďalší týždeň. Body sú síce písané s kresťanskou orientáciou, no ich význam presahuje rámec akéhokoľvek náboženstva a každý v nich vie nájsť svoj význam.

1. týždeň:

Len pre dnešok sa budem snažiť prežiť deň, bez toho, že by som chcel vyriešiť problém celého svojho života.
Čo všetko na mňa dnes čaká! Pred svojimi problémami nebudem uhýbať, nebudem klesať na mysli, budem im hľadieť do očí. Predám seba i so svojimi problémami Bohu, uvedomím si: aj dnes sa o mňa stará On. Ide so mnou cez hory a dlohy, výšiny i hlbiny. Stačí vždy len krátka modlitba, občasné zamyslenie a pripomenutie.

Len pre dnešok nebudem nikoho kritizovať a naprávať.
Som predovšetkým zodpovedný sám za seba, nie za druhých. Mal by som teda predovšetkým sám na sebe vidieť všetko to dobré, ale aj zlé. A mal by som sa, pokiaľ je to možné, vidieť tak, ako ma vidí Boh. On má o mojom živote najväčší prehľad. Jemu záleží ako na mne, tak ale aj an ľudoch v mojom okolí. Teraz je teda pre mňa dôležité Kristovo slovo: ,,Ako to, že vidíš triesku v oku svojho brata a trám vo svojom oku nevidíš?” Len pre dnešok chcem teda korigovať sám seba.

Len pre dnešok budem žiť z istoty, že som stvorený pre šťastie.
Sme Boží synovia a dcéry. Naše oči pre Boha ale oslepli, naš uši pre jeho slovo ohluchli, strácame božský cit a bežíme výhradne za ľudskými cieľmi. V ušiach nám prestáva znieť Božie volanie. Sme pyšní na to, čo sme a čo chceme. Naše zapchaté uši ale musíme prečistiť, aby sme počuli, k čomu sme povolaní, odvaliť kameň z našich srdcí, aby sme poznali, na čo nás Boh stvoril.