Aqua 2017: Zachránili sme sestru Helenu!

Tento rok sa v Piešťanoch pri Sĺňave v dňoch 6.-12. augusta konalo vodácke jamboree – Aqua. Po dvoch rokoch sa opäť stretlo veľké množstvo vodákov, ale aj suchozemských skautov, aby zažili dobrodružstvo. Prišli dokonca aj skauti z Talianska, Írska, Španielska, Maďarska a susedného Česka. Téma tohtoročného jamboree bola grécka mytológia, konkrétne príbehy dvoch bratov Castora a Polluxa. Dvesto účastníkov sa rozdelilo do štyroch subkempov, čo predstavovalo asi 50 ľudí. Po subkempoch, ktoré niesli tiež mená podľa bájnych tvorov (Kentaur, Kyklop, Satyr a Siréna) sme chodili na všetky aktivity. V pondelok sme absolvovali hon na Kalydónskeho Kanca,  nenáročnú turistiku v okolí Čachtíc, pri ktorej nás viedol Miki. Na ďalší deň sme sa podrobili výcviku sparťanských bojovníkov, teda workshopy. V lezeckej zóne sme sa mohli spustiť na obrovskej kolíske, zahrať sa na Tarzana pri skoku z plošiny alebo vyliezť po vysokej sieti. Náš staff tím si pripravil krátku prednášku o smartfónoch. Bolo možné vyskúšať si aj profesionálny šerm alebo strieľanie ihiel na terč. V druhej časti dňa sme sa vydali hľadať zlaté rúno v Sĺňave pri plachtení. Nastali však menšie komplikácie keďže sa pokazilo veľa lodí. Našťastie sa to vyriešilo a mohli sme sa vydať na vodu.

Žiaľ, keď už sme boli prichystaní a nalodení na vode, náš kormidelník pustil hlavnú plachtu a prevrhol tým celú loď a poškodil hlavný sťažeň, tak bolo nutné vrátiť sa na breh, čím bola naša výprava ohrozená. Šikovná vodáčka Sepka však opravila našu plachetničku, takže sme si predsa len vyskúšali, aký je to pocit mať príjemný vietor vo vlasoch a brázdiť vodu. V stredu nás čakalo zveľaďovanie Sparty v podobe komunitného projektu. Komunitný projekt je aktivita na pomoc životnému prostrediu v okolí kempu a hosťujúcom meste Piešťany. V ešte neotvorenom letnom kine sme maľovali lavičky, trhali burinu, zametali a opravovali čo sa dalo. Za „prácu“ sme zaslúžený oddych mohli využiť priamo v Piešťanoch, v kempe alebo pri čľapkaní na Sĺňave. Po relaxe nasledoval medzinárodný večer, kde sme mali možnosť spoznať iné kultúry, jedlá alebo tance. Samozrejme nechýbala dobrá nálada a hudba.
Zachraňovanie sestry Heleny, teda splav, bol jednoznačne najdobrodružnejším zážitkom. Splavovali sme od Nového mesta nad Váhom až priamo ku kempu. Nášmu splavovaniu prialo aj počasie.
Jemne pod mrakom (nespálili sme sa), nefúkal žiadny nepríjemný protivietor a bolo aj teplo, tak sme sa mohli osviežiť vo vode. Cestu sme ozvláštňovali prepadmi a vojnami medzi raftami. Kradli sme si členov posádky, špliechali sme sa a nechýbalo ani prehadzovanie ľudí cez palubu do vody.
Počas obedňajšej prestávky sa naskytla možnosť kúpania, skoku z útesu a zjazd perejí v záchrannej veste. Do kempu sme prišli unavení, premočení, ale s dobrým pocitom zdolanej vzdialenosti a hŕbou perfektných zážitkov.

Väčšina z nás si šla oddýchnuť do čajovne, ktorá bola k dispozícii počas celého týždňa. Okrem perfektných čajov ponúkala aj iné možnosti. Maškrty od výmyslu sveta, palacinky a nechýbala ani kofola. V čajovni panovala príjemná atmosféra, ktorú dolaďovali sviečky a tá správna hudba.
Posledný deň bola celodenná bojová hra delená na dve časti. Prvá bola do dvanástej hodiny, ktorej hlavnou náplňou bolo získať čo najviac surovín na lode. Obraňovať sme sa mohli síce iba  ponožkovými zbraňami, ale do hry sme sa tak ponorili, až sme mali pocit ozajstného bojovníka.
Po prestávke nasledovala druhá časť. Každý tím mal určitý počet lodí, s ktorými mohol bojovať a cieľom bolo potopiť čo najviac nepriateľských lodí.

Večer nasledoval záverečný ceremoniál kde sme si zhrnuli celý týždeň.  K dispozícii boli aj služby maľovania na tvár a fotokútik. Z celého dňa sme mali skvelý pocit, ale zároveň nás mrzelo, že Aqua prešla tak rýchlo. Rozlúčili sme sa so všetkými, ktorými sa dalo a pobrali sme sa plní zážitkov stráviť poslednú noc v kempe do našich stanov. Celú akciu mala pod palcom Saly, ktorej veľmi ďakujeme a tešíme sa na ďalší ročník!

Autor: Tánička Vasková (117. zbor sv. Františka z Assisi, Horné Srnie-Nemšová)