Korbo

Korbo je akcia inšpirovaná americkým festivalom Burning Man, čo znamená, že účastníci Korba si program a rôzne aktivity vytvárajú sami. Na mieste nemajú k dispozícií žiaden tým organizátorov – oni sami sú teda organizátori.

Skrátka prídu na miesto, kde je pre nich pripravený priestor. Môžu sa tu realizovať, postaviť si stan,…čokoľvek. Dostupná je pitná voda, wc a jedna veľká nástenka, na ktorej sú napísané všetky aktivity, ktorých sa možno zúčastniť.

Dozvedela som sa, že sa na tejto zaujímavej a veľmi perspektívnej akcií sa zúčastnila aj Bianka Marková z  31. zboru Irmy Ševcechovej. Napriek tomu, že český skauting je nám veľmi blízky, stále prichádzajú nové  a nové akcie a zajímavosti, o ktorých slovenskí skauti veľa nevedia. Sama som o KORBE predtým nikdy nepočula a Biankino rozprávanie ma primälo uvažovať o inšpiratívnosti konceptu tejto akcie.

Ahoj Bianka, pokúsila by si sa nám priblížiť nazačiatok základné info o tejto akcií? Myslím, že mnohí od nás zo Slovenska ešte o nej nikdy nepočuli.

B: Ahoj. Akcia sa koná od roku 2016, kedy si organizátori Obroku sadli a dohodli sa na tom, že chcú niečo podobné velkým akciám, ale zároveň niečo, kde sa budú účastníci viac podielať na prípravách a samotnom chode akcie a robiť si takmer, čo chcú. A tak to nazvali Korbo, pretože Obrok je odzadu Korbo. Tento rok sa Korbo konalo v bývalej raketovej vojenskej základni v Bratroniciach (za Prahou). Každý rok je to koncom októbra.

Našla som KORBO ako koncept. V čom spočíva jeho  hlavná idea?

B: Hlavná myšlienka spočíva hlavne v slobode a zodpovednosti a skautom starším ako 15 rokov dáva možnosť a priestor sa  viac realizovať v tom čo ich baví najviac. Každý účastník, či už ako jednotlivec alebo v skupinke môže so sebou priniesť niečo nové, čo chce     ponúknuť aj ostatným. Tento rok bol program rôzny. Prišlo viac ako 600 účastníkov a postavili tu vlastnú palacinkáreň, Banánovú chyžu,   čo bolo niečo ako taký domček, kde predávali rôzne bánanové výrobky a bol tam aj kútik pre vegánov. Najrôznejšie hry, prednášky napr. o leteckom skautingu, o budúcnosti světa a vzdelávacie kurzy nechýbali. Počas celej akcie si ľudia vo veľkom vymieňali ponožky, bez čoho som sa samozrejme ani ja nezaobišla, jednu noc bol aj výsadok a každý večer bola mega párty v bunkri SPADDD.

KORBO je roverská akce založená na svobodě a zodpovědnosti. Nabízí roverům připravené místo, spoustu dalších roverů a prostor se realizovat. Nic víc, nic míň… toto som našla ako obecný fakt ale čo KORBO znamenalo pre Teba?  Čo bolo Tvojím najväčším dôvodom na KORBO ísť?

B: Ja som išla hlavne preto, lebo som bola aj na Jamboreee v Maďarsku, kde som si našla veľa kamarátov z Česka a oni vraveli, že by som síť na KORBO rozhodne mala. Teda ono to bolo presnejšie tak, že keď som mala narodeniny, tak my jedno dievča napísalo, že by som mala prísť na Obrok a že Korbo je tiež celkom fajn. Ja som si najprv myslela, že si robí srandu, lebo mi došlo, že to je odzadu Obrok, ale potom mi to nedalo a začala som trochu hľadať na internete. Našla som, že niečo také naozaj existuje. Potom, ako sa už začal blížiť dátum                                                                                               konania Korba, viacej ľudí mi začalo hovoriť, že tam idú a že by som mala prísť tiež. A tak som sa teda z ničoho nič rozhodla, že teda idem.

Boli na KORBE okrem Teba aj iný slováci?

B: KORBO je česká  národná akcia, kde Slováci nechodia, tak som tam bola jediná Slovenka a okolo mňa 600 Čechov.

Skús nám popísať atmosféru, ktorá počas celej akcie panovala. / Možno ju nazvať tradičnou trampskou československou – ako táboráky s gitarami, či prevládali nové prvky a prezentácia  najnovších vecí v skautingu?

B: Atmosféra na Korbe bola úplne úžasná. Isto by som to nepopísala ako také to klasické sedenie a spievanie pri táboráku, i keď áno – aj to bolo. Celá akcia bola pre mňa niečo nové a niečo, čo by som chcela ešte určite niekedy zažiť.

Išla si na KORBO so známymi skautami?

B:Ako už som už spomenula, na Korbo som išla s kamarátmi zo Zlína. Moja cesta vyzerala asi tak, že do Zlína som išla autom  a odtiaľ s nimi vlakom do Prahy. Potom metrom a autobusmi do Bratroníc. Tam už sme sa stretli všetci a spolu sme išli na miesto.

Ako hodnotíš KORBO v porovnaní s inými cudzokrajnými akciami ?

B: S inými akciami to veľmi porovnať neviem, pretože zatiaľ som bola len na Jamboree a to bolo niečo úplne iné, čo sa týka fungovania, pretože na Korbe sme si mohli vybrať, čo chceme kedy robiť. Korbo mi dalo do života mnoho nových nápadov, myšlienok a hlavne nové obzory. Počas celých piatich dní som sa rozvíjala hlavne v sociálnej oblasti – už len preto, že som bola jediná Slovenka a rozprávať sa s Čechom je niečo iné ako sa rozprávať s niekým z môjho zboru. Vôbec som tam nepoznala to prostredie , v ktorom som bola a vlastne všetko, čo som chcela, som si musela zariadiť sama.

A nakoniec skús nám podať Tvoj celkový subjektívny dojem z KORBA a odporúčanie pre ostatných 😀

B: Môj celkový dojem z Korba? Mne tam bolo super a som rada, že som nakoniec išla. Isto ak budem môcť, tak pôjdem aj tento rok. A ostatní ak chcú zažiť niečo iné ako na normálnych akciách, tak Korbo je to pravé. Isto si to užijú!

Anna Mária Ukropcová 87. Zbor Bufinky Trenčín