Odborka HISTORIK

Z POHĽADU JOZEFA PETRÍČKA- RUNCA (VODCA STÁDA SLONOV)

Historicky máme podložené, že skautské hnutie v našom meste založili „bratia” Masaryk z Trenčína a Štefan Arbet z Piešťan. Bolo to v roku 1934.

Vtedajšie vodkyne oddielu boli Lýdia Tomašovičová, Ida Faitová. Zborovým vodcom sa vtedy stal brat Jozef Žatko, aj preto, že bol najstarší predvojnový skaut. Neskôr prevzal vedenie Štefan Arbet, tiež predvojnový skaut.

Najskôr sa skauti schádzali v bývalej Sokolovni na Teplickej ulici, ale neskôr sa im podarilo získať klubové priestory od pána Brezulu. Schádzali sa v budove dnešného Gymnázia Pierra de Coubertina na Námestí SNP v Piešťanoch.

V rokoch 1948-1968 skauting zakázali. Činovníci boli prenasledovaní, náčelníka Stržínka odsúdili na dvanásť rokov väzenia.

Za pôsobenia brata Runca fungovali tábory, oddielové akcie aj radcovské kurzy. Členská základňa v tom čase na Slovensku presiahla hranicu desaťtisíc.

Skauti vtedy organizovali zrazy mládeže. Na jeden z nich prišlo asi štyristo dievčat a chlapcov. A tak vznikli dva chlapčenské oddiely a dva oddiely dievčat.

2.oddiel skautiek Čunkšipi čokan je oddiel starších dievčat (10 a viac rokov). Oddiel vznikol v novembri 1993, jeho zakladateľkou je Silvia Šúšorová- s.Sia. Vo vedení sa prestriedalo doteraz 6 vodkýň.

Súčasnou vodkyňou je Andrea Končírova- s. Čelenka. Oddiel má dnes vyše 60 členiek rozdelených do 7 družín (Volavky, Jednorožce, Pandy, Užovky, Kosatky, Sovičky a Hypogrify).

1.celooddielové stretnutie: 5.11.1993

1.spoločné prenocovanie: 26.-28.11.1993 Striebornica

Vodkyne:
Silvia Kováčová Šúšorová – s. SIA (1993-)
Jana Borovská Trnková – s. DROBEC
Hana Wernerová- s. ALCHEMILKA (2008-2009)
Martina Kubištíková – s. MAŤA (2009-2011)
Jana Šmýkalová Jánošíková – s. JANE (2011-2016)

Andrea Končírová- s. ČELENKA (2017…)

názov: oddiel Katolíckych skautov v Piešťanoch

klubovňa: fara kaplána Antona Boteka