V ohrození života

Porezaný prst, alergická reakcia, pád z výšky, bezvedomie,….to sú len niektoré z množstva situácií, ktoré sa komukoľvek z nás môžu stať hocikedy, a ktoré nás vyburcujú k tomu, že treba nejak pomôcť, lebo v mnohých prípadoch ide o veľa.   V úlohe zraneného alebo naopak toho, ktorý bude pomáhať a zachraňovať sa môžeme ocitnúť z minúty na minútu, a vtedy si treba položiť otázku – vieme, čo robiť v takýchto prípadoch alebo nás jednoducho zachváti panika a stratíme hlavu??

Mladí skauti a skautky z Trenčína a okolia, ktorí sa  v sobotu 14. 4. 2018 stretli v skautskej klubovni v Dolnej Súči majú hlavu na správnom mieste a našli si čas a chuť, aby zistili, čo robiť, keď niekto potrebuje prvú pomoc.  V tento deň sa totiž opäť konal  jeden z kurzov prvej pomoci, ktorý organizovala Západoslovenská skautská oblasť (ZSSO).

Jednotlivé témy, ktoré boli počas dna odprednášané vychádzali z bodov, ktoré sú obsiahnuté v odborke Prvá pomoc. Tieto body z odborky  si medzi sebou rozdelili a odprednášali  4 staršie skautky, medzi ktorými boli aj študentky medicíny; a to konkrétne:  Tánička  Králiková, Paulína Kotrhová, Alica Štefániková  a Alžbeta Benianová.  Každá z prednášajúcich mala svoje témy pripravené tak, že vždy bola teória vysvetlená aj cez obrázky, videá a názorné ukážky. Všetky dôležité postupy počnúc masážou srdca a umelým dýchaním, fixáciu zlomenín, ošetrenie menších poranení či uloženie človeka do stabilizovanej polohy si každý z účastníkov vyskúšali aj v praxi. Na záver dňa boli pre účastníkov kurzu pripravené ešte aj 4 akčné modelové situácie, kde museli  vyriešiť v menších skupinkách ako si poradiť s boľavým bruchom,  náhlou alergickou reakciou, podvrtnutým členkom, a tiež pomôcť človeku, ktorý po páde z výšky utrpel  otvorenú  zlomeninu. Ich vedomosti boli nakoniec preverené ešte aj malým testom.
Test aj modelové situácie zvládli všetci na výbornú, takže sme im s radosťou odovzdali našívku  z odborky Prvá pomoc.

Títo skauti už teda vedia, čo robiť nielen vtedy, keď má niekto porezaný prst, ale aj keď sa ocitne v ohrození života.  A veríme, že aj vďaka týmto vedomostiam sú pripravení pomôcť vtedy, keď to bude potrebné.

Autorka: Alžbeta Benianová