Zamyslenie mesiaca – Jún 2018

Zamyslenie mesiaca – Jún 2018

Ahojte

Prinášam vám poslednú časť zamyslenia o skautskom zákone, opäť doplnenú otázkami na zamyslenie. Toto teraz už kompletné zamyslenie môžete použiť napríklad aj na vašom tábore.

9. Skaut je sporivý a hospodárny

Deviaty bod zákona požaduje dobré hospodárenie s vlastným i zvereným majetkom. Je potrebné uvažovať o hodnotách vecí, pri ich používaní byť prezieravý, šetrný a neplytvať. Uvedom si, koľko ľudí na svete žije v nedostatku. Ich počet sa neustále zväčšuje. Zlepšenie ich situácie záleží i na tvojom postoji a konaní. Pýtaš sa ako? Tým, že budeš dobrým hospodárom, ktorý zbytočne neplytvá. Dobrý hospodár používa majetok nielen pre seba, ale aj tak, aby slúžil iným. Zdá sa ti to neprijateľné? V opačnom prípade sa ľahko dostaneš do závislosti, ktorá nájde svoj výraz v hrabavosti, ztrate sociálneho myslenia, osobnej namyslenosti a pýche. Čo by si povedal na túto myšlienku?: ,, Čím viac majetku máš, tým máš väčšiu povinnosť deliť sa oň s tými, čo nemajú.” Nezdá sa ti to skautské? V mnohých pretrváva dojem, že k niektorým veciam a hodnotám nemožno zaujať postoj hodpodára. Jedná sa o veci v tzv. verejnom užívaní. Napr. spoločné zariadenie domu, verejná zeleň, hromadné dopravné prostriedky, čakárne a iné zariadenia. Znovu pripomínam,  že ku všetkým veciam sa musíš správať tak, ako by boli tvoje vlastné a podľa toho s nimi musíš nakladať. (Považujem za samozrejmé, že s vlastnými vecami zaobchádzaš tak, aby ti čo najdlhšie vydržali a slúžili.) Šetriť a hospodáriť treba tiež s časom a to svojim vlastným I druhých. Buď dochvíľny a zbytočne neobťažuj zdržovaním. Hospodáriť musíš vedieť I so svojimi schopnosťami a salami. Patrí sem tiež umenie odpočívať. Koľko ľudí sa dnes, hnaní vidinou peňazí, hnevá a ničí si tak zdravie nesprávnou životosprávou.(6. bod zákona!) Stáva sa potom, že sa ani nedostanú k tomu, aby boli schopní v kľude užívať plody svojej poctivej práce. Aký dopad to má  na rodinný život ani nemusím dodávať.

Na zamyslenie:

Lpiem na majetku a peniazoch tak, že sú pre mňa prioritou?

Vyhadzujem do odpadu veci, ktoré by inému ešte mohli slúžiť?

Snažím sa o to, aby som mal stále najmodernejšie veci?

Poskytnem niekedy niečo zo svojho na dobročinné účely?

Neprepínam svoje sily s vidinou stále väčšieho osobného vlastníctva?

Mám nejaké hranice?

Viem odpočívať?

Spím dostatočne?

Som dochvíľny alebo na seba nechávam často čakať?

10. Skaut je čistý v myšlienkach, slovách a skutkoch

Tu sa dostávame k vrcholu skautského zákona. Dalo by sa povedať, že tento bod obsahuje v sebe všetkých deväť predchádzajúcich. Stačil by sám, ale pre lepšie pochopenie máme i tie ostatné. Ťažko si totiž možno predstaviť čisotu myslenia, slov i konania bez pravdivosti, vernosti, pomoci, priateľstva a bratstva, zdvorilosti a taktu, ochrany života i materiálnych či duchovných hodnôt, rešpektovania autorít všetkých druhov, radostného života, správneho používania vlastného i cudzieho majetku a času. Čo je teda čistota v myslení, slovách a skutkoch? Je to život v zhode s prijatými morálnymi pravidlami, ktoré sú pre mňa záväzné. Jednoducho povedané, je to život podľa vlastného nedeformovaného svedomia. Čistota v myslení znamená neustály zápas s pokušením svoje svedmie umlčať a pravidlá porušiť. To býva mohokrát ťažšie než čokoľvek iné, pretože následné zlé slovo alebo skutok sú už len plody tohto často neúspešného zápasu. Mohokrát býva tento bod zužovaný len na oblasť sexuálneho správania. Ako je vidieť vyššie, zachycuje celú oblasť ľudskej existencie. Ale samozrejme i v tejto oblasti dbaj vždy na to, aby rozum kontroloval tvoju vôľu. Buď pánom svojich citov a pudov. Ich pánom budeš vtedy, ak budeš schopný kedykoľvek povedať: ,,dosť.” A to ,,dosť” si musíš vravieť často. Nemožno pripustiť, aby bolo na druhé pohlavie nazerané predovšetkým z hľadiska uspokojenia svojich vlastných prianí a túžob, z hľadiska akéhosi nároku na ukojenie vlastnej rozkoše. Ide o to, aby sa na úkor hrubého a sebeckého pôžitkárstva nevytratila skutočná láska. Bohužiaľ, väčšina spoločnosti, výdatne podporovaná médiami, takému prístupu nefandí a propaguje pravý opak. V tejto súvislosti možno porušovať desiaty bod skautského zákona i tým, že včas nedokážeš odvrátiť oči od hustej ponuky erotických časopisov, kníh, televízie, filmov a pod. V našom skautskom zákone sa o nej vyslovene nehovorí, ale k čistote života patrí neoddeliteľne požiadavka lásky. Skutočnej lásky. Nie akéhosi citového vzplanutia, ale lásky, ktorá:

  • je zhovievavá, dobrosrdečná a nezávidí
  • sa nevychvaľuje a nenafukuje
  • nerobí, čo sa nepatrí
  • nemyslí len a len na seba
  • nerozčuľuje sa a zabúda, keď jej niekto ublíži
  • je smutná, keď sa robí niečo zlého
  • raduje sa, keď ľudia žijú podľa pravdy
  • je dôverčivá, nikdy nad nikým nezúfa a všetko vydrží
  • nikdy neprestáva

Úsilie o prežívanie takejto lásky každého z nás približuje onej všeobjímajúcej Láske, ktorej sme sa svojim skautským sľubom zaviazali slúžiť. Toto považujem za skutočný vrchol ideálu, ktorý nám všetkým žiari na skautskom chodníku a ktorého dosiahnutie máme celý život usilovať.

Na zamyslenie:

Robíš to, čo vravíš?

Hovoríš, čo si myslíš?

Myslíš na to, čo by si mohol kľudne verejne povedať?

Rád počúvaš a hovoríš dvojzmyselné vtipy?

Máš niekoho skutočne rád?

Uznávaš nejaký morálny poriadok? (Desatoro alebo skautský zákon) Snažíš sa podľa neho žiť?

Pre dospelých:

Vidíš v životnom partnerovi prostriedok naplnenia svojich sexuálnych potrieb?

Nenahrádzaš s obľubou nedostatok pravej lásky sledovaním pornografie?

 

Pokúsil som sa ti, brat môj, priblížiť, že duchovné princípy v skautingu nie sú ničím, čo by sa nejak vymykalo chápaniu bežného človeka a čo by snáď malo obmedzovať tvoju osobnú slobodu. alebo ťa násiilne nútiť prijať konkrétne náboženské vyznanie. To minimum, ktoré sa od skauta vyžaduje, spočíva v uznaní istej Autority, ktorá stojí mimo človeka, ktorá človeka miluje a ktorej sme všetci zodpovední. Každý z nás je na inom stupni jej poznania. Cesta k Nej vedie cez prijatie duchovných a mravných hodnôt, vložených touto Autoritou do samej prirodzenosti človeka a konkrétne formulovaných v našom skautskom zákone a sľube, Každý z nás sa dobrovoľne zaviazal tieto hodnoty poznávať a podľa nich žiť. A spravidla to urobil verejne, slávnostne a pred svedkami.

 

Prebraté, preložené a upravené z publikácie: Jan Pečený-Neptun: Základy duchovní výchovy v skautingu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *