Zamyslenie mesiaca – November

Slúžia i tí, ktorí len stoja a čakajú

John Milton

 

Vždy ma zaráža zvláštny rys ľudskej povahy: Keď ideme ku svojmu autu na parkovisko, rozčuľujú nás vodiči, ktorí sa rútia jazdnými pruhmi, ktorými musíme prechádzať. To nemôžu pár sekúnd počkať, než prejdeme? Akonáhle ale sedíme v aute, rozčuľujú nás chodci, ktorí chodia tak pomaly.

Pre príklady netrpezlivosti netreba chodiť ďaleko. V júli 2007 musel Odbor dopravy štátu Kalifornia na čas uzavrieť diaľnicu číslo 138, pretože vodičov rozčuľoval pomalý postup stavebných prác. Projekt jej rozšírenia, ktorý stál 44 miliónov dolárov mal znížiť počet nehôd na tejto preťaženej trase. Napriek tomu, že stavebné termíny boli šibeničné, nespokojní šoféri vyhrážali stavebným robotníkom smrťou, strieľali na nich z guličkových pištolí a najrôznejšími spôsobmi ich ohrozovali. Nakoniec bolo nutné diaľnicu na nejakú dobu uzavrieť a vodičov potom zdržiavala polhodinová obchádzka, kým stavebné práce neskončili.

V našej kultúre nás trpezlivosti nito neučí. Nadriadený nám dá nejakú úlohu a my sa spýtame:
,,A kedy by to malo byť hotové?”
,,Včera,” počujeme neraz. Hneď pochopíme, čo nám chce povedať: Nie je času nazvyš. Pusťte sa do toho a nech je to čo najskôr.

Aj v osobnom živote očakávame okamžité uspokojenie. Rozčuľuje nás už to, ako dlho musíme čakať, než sa nám ráno zapne počítač. Už dnes si chceme kúpiť to, čo si vlastne nemôžeme dovoliť, a tak zaplatíme kreditnou kartou, aj keď potom budeme musieť platiť viac. Priplatíme si, aby nám tovar dodali do 24 hodín. Používame diaľnice, aby sme sa vyhli pomalej premávke na obyčajných cestách. Akonáhle diaľnicu opustíme a narazíme na semafóry, rozčúli nás každý vodič, ktorý sa nerozbehne ihneď, ako naskočí zelená.

Ak sme tak netrpezliví, pokiaľ ide o techniku, autá a majetok, môže nás prekvapiť, že sme netrpezliví aj vo vzťahu s ľuďmi? Predstava, že by sme vo vzťahu s ľuďmi mali byť trpezliví je pre našu kultúru niečím neobvyklým. Tak či tak, trpezlivosť je jedným z rysov milujúceho človeka. Ak si chceme v dnešnom svete vypestovať trpezlivosť, musíme sa vedome rozhodnúť pre lásku.

 

Ako som trpezlivý?

Vyskúšaj si nasledujúci test:

 1. Keď mi niekto na diaľnici spraví myšku:
  1. Zatrúbim a zanadávam si, či inak dám najavo svoje rozčúlenie
  2. Pomyslím si, že som asi urobil nejakú chybu
  3. Zhlboka sa nadýchnem
 2. Keď sa na mňa naposledy niekto nahenval:
  1. Začal som sa brániť a zvýšil som hlas
  2. Ustúpil som
  3. Vypočul som ho
 3. Keď niekto nesplní moje očakávania:
  1. Nahnevám sa na neho
  2. Vzdám to
  3. Premýšľam, ako ho povzbudiť
 4. Keď niekto, koho milujem (už zase) urobí chybu:
  1. Poviem mu, že pochybujem, či si niekedy dá život do poriadku
  2. Tvárim sa, že chybu nevidím
  3. Ponúknem pomoc, napriek tomu, že nesúhlasím s tým, čo urobil
 5. Keď niečo pokazím:
  1. Nahnevám sa sám na seba natoľko, že nie som schopný  sa na nič sústrediť
  2. Cítim sa hrozne
  3. Ospravedlním sa

 

Ak preukazuješ trpezlivosť, tak si na otázky odpovedal možnosťou c)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *