DofE expedícia september 2019

Bol už august 2019 a práve sme sa spolu s Peťom, s Katkou a so Šimonom dohodli na tom, že sa spolu zúčastníme na DofE zlato-striebornej expedícii. Veľmi ma potešilo, že sa našiel niekto, kto by so mnou išiel na dlhšiu expedíciu, pretože som bola jediná, ktorá som si plnila zlatú úroveň – Katke a Peťovi by na striebornú úroveň stačila kratšia expedícia. Po spoločnom stretnutí a plánovaní sme sa dohodli, že pôjdeme na hrebeňovku z Piešťan do Trenčína a cestou si dáme pár odbočiek na rôzne zaujímavé miesta.

Počas cesty sme zažili všeličo, ale počasie bolo výborné, za čo sme boli veľmi vďační. Vďaka tomu sme si mohli užiť spánok pod holým nebom (aj keď pre istotu sme mali aj stan). Jednu noc sme sa celkom vystrašili, pretože sme mali pocit, že počujeme medveďa, ale našťastie sme ho nevideli a nič nám neurobil, takže sme ráno mohli bez ujmy na zdraví pokračovať ďalej. Občas sme sa trochu stratili – zistili sme, že značenie turistickej trasy na tomto úseku je naozaj dosť zlé (ako sme sa už predtým dopočuli od ľudí, čo tade išli pred nami), no vždy sme našu chybu objavili a na stretnutie so školiteľom a s hodnotiteľom sme sa dostali včas.

DofE expedícia ma naučila vychádzať s ľuďmi, s ktorými som predtým veľmi nebola v kontakte – predsa len – byť 4 dni vkuse s niekým, koho až tak nepoznáte, dáva vašim nervom občas zabrať. Chvalabohu, zvládli sme to spolu bez rozhádania a so splneným cieľom, a tak sme všetci bohatší o jeden zážitok. – Veronika

Pre mňa tam bolo o niekoľko zážitkov viac. Výhľady a príroda sú na túrach už snáď samozrejmosťou, ale 4 dni chôdze v celkom nízkej náročnosti terénu vytvorila mnoho dlhých záživných rozhovorov prekríženými aj naozaj dlhými trasami v tichu, čisto na rozmýšľanie a sebareflexiu ma určite posunulo o malý krok ďalej aj vo vnútri. Na jedinečnosť expedície sa určite tak rýchlo nezabudne vďaka neustálej paranojí všetkých členov voči hlučnému živočíšstvu nočného lesa. Pre mňa osobne bol ale veľmi jedinečný každý moment keď som sa mohol napiť z horského prameňa a keď bola možnosť navštíviť latrínu, ktorú som si sám nevyrobil. Hlavne pri útulni IZBA bola veľmi jedinečný interiér zdobený fotkami a kresbami lesov a jej vysokej zveri, ktoré sa v tichu dali niekedy aj začuť. Členovia zboru už majú čo závidieť. -peter

Pre mňa bola táto expedícia celkom náročna, pretože približne od polovice nebol môj zdravotný stav zrovna najlepší. Odhliadnuc od toho vyšlo všetko perfektne.
Určite tak skoro nezabudnem na to, ako sme už podvečer kráčali lesom a zastavilo pri nás auto, z ktorého sa vyklonili dvaja poľovníci a povedali, že tým smerom, kam ideme, je vraj medveď. Tiež hľadanie prameňa a kúpanie sa v ňom potme. Alebo jedenie palaciniek na vrchu kopca. Alebo keď sme prespávali v útulni a zobudila som sa na to, že je totálne plná dymu. Alebo nočné výhľady na doliny plné mihotavých svetiel. Alebo keď sme len tak v Trenčíne uvideli na niečom dvore dva pštrosy 😀
Proste nezabudnuteľné zážitky a celé by som si to rada zopakovala. Počas týchto dní som spoznala nielen nové miesta a ľudí, ale aj o kúsok lepšie seba.

Katka

Viac fotografií nájdete tu: https://www.zonerama.com/Link/Album/5603984

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *