Fast fashion

Fast fashion

Posledné dni sa veľmi hovorí o „fast fashion“, hlavne potom čo vznikol na slovensku nový e-shop na značkové veci. Čo to vlastne je „fast fashion“ a prečo je to zlé?

V preklade znamená fast fashion „rýchla móda“. Rýchlou módou označujeme značky, obchody s oblečením ktoré masovo a lacno produkujú oblečenie – takmer každý mesiac majú novú kolekciu (niekedy i každý týždeň). No a samozrejme keďže sa produkuje extrémne množstvo oblečenia na krátke obdobie kým vznikne nová kolekcia, obrovské množstvo oblečenia ktoré sa nepredá, sa jednoducho vyhadzuje. Niektoré značky dokonca pred vyhodením starej kolekcie toto oblečenie poškodia, aby ho ľudia nemohli po vyhodení použiť zadarmo. Samozrejme nie všetky veľké firmy s oblečením takto fungujú, no stále je ich priveľa.

Ďaľším problémom „fast fashion“ sú pracové podmienky za ktorých sa toto oblečenie vyrába. Kedže odevy musia mať dostupnú cenu, treba ich za čo najmenej peňazí vyrobiť, nehovoriac o tom, že materiál je lacný – rýchlo sa kazí (treba kupovať nové veci stále dookola). Väčšina oblečenia je preto vyrábaná v krajinách s lacnou pracovnou silou ako napríklad Bangladéš, India, Čína, Vietnam, Etiópia atď. Podmienky v ktorých zamestnanci pracujú sú hrozné. Okrem toho, že ich plat je minimálny, pracujú veľmi dlhé hodiny, ich práva sú porušované – matky dokonca nemajú nárok na materskú dovolenku. Ľudia ktorí spracovávajú kožu sú denne vystavovaní toxickým chemikáliám, ktoré ohrozujú ich zdravie – ktoré vďaka nízkemu platu nemajú ako ochrániť.

Toto všetko sa deje len kvôli tomu, že ľudia chcú stále viac nových vecí a kým ich budú kupovať, firmy ich budú vyrábať. Tak funguje trh.

Toto všetko je desivé keď o tom človek počuje prvý krát. Samozrejme oblečenie potrebujeme všetci. Ani ja nechodím nahá, aby som ochraňovala životné prostredie. No existujú spôsoby, ako meniť svoj šatník a nespôsobovať pri tom toľko škody.

Dnes sú veľmi populárne sekáče. Často ich sama navštevujem keď mám čas alebo niečo potrebujem. Niektoré veci sú rovnako drahé ako v značkových obchodoch, no výhodou je, že keď idem po ulici neuvidím ďalších 3 ľudí ktorí majú oblečené to isté čo ja. Je síce náročnejšie nájsť kus oblečenia ktorý sa mi naozaj páči, je mojej veľkosti a potrebujem na to vždy viac času ako keby mám ísť do nákupného strediska a vybaviť všetko za 20 minút. Napriek tomu keď viem že niečo potrebujem, nájdem si čas prehrabať sa v tých 4 sekáčoch ktoré v meste mám.

Z oblečenia v mojej skrini používam tak ¼. Priznávam si to. Vždy keď si prehadzujem skriňu aby som mala oblečenie na dané ročné obdobie poruke, snažím sa niekoľko kúskov ktoré nenosím vytriediť. Vytriedené oblečenie má viacero možností ďalšieho využitia. Buď sa dá darovať do detský domovov, azylových domov alebo jednoducho darovať známym či zaniesť do kontajnera odkiaľ poputuje do sekáčov. Ak je niečo z mojich obľúbených vecí poškodené, snažím sa mu dať druhú šancu a opraviť to – čím táto vec nadobudne novú hodnotu pretože je sčasti hand-made a niekedy dokonca vyzerá ešte lepšie ako predtým.

Nikto z nás však nie je dokonalý a nikdy ani nebude. Keď občas nejakým spôsobom skončím v nákupnom stredisku a nájdem niečo, čo sa mi naozaj páči, kúpim si to. Vždy sa však snažím rozmýšľať nad tým, či to naozaj potrebujem a využijem. Je zbytočné vyhadzovať peniaze za veci ktoré sú síce pekné, ale oblečiem si ich 3 krát.

Posledným tipom na „conscious“ nakupovanie je kúpa lokálnych vecí. Je pravda že sú oveľa drahšie no na druhej strane vyššia cena znamená lepšiu kvalitu materiálu – dlhšie vydržia, a viem, že človek ktorý ich vyrábal, nepracoval v nehumánnych podmienkach za minimálnu mzdu.

Spôsobov ako sa vyhnúť „fast fashion“ je veľmi veľa. Sú náročnejšie, či už časovo alebo finančne, no keď sa človek zamyslí nad tým, prečo do nich niečo investovať, určite sa mu to vyplatí. Svet sa neustále hýbe smerom vpred a spolu s ním aj móda. Od nás, ľudí ktorí svoje peniaze investujeme do určitých obchodov a značiek záleží, ako budúcnosť módy i sveta bude vyzerať.

text: Katka Č.
ilustrácia: Ela Č.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *