Rovermoot na Islande z pohľadu účastníkov!

Minulé leto sme sa zúčastnili na rovermoote na Islande. Konal sa na prelome júla a augusta. Z nášho zboru sme išli dve – ja a Siska, a zo Slovenska nás išlo dokopy asi 20. Išli sme letecky z Prahy priamo na letisko do Keflavíku. Odtiaľ sme sa autobusom presúvali do Reykjavíku, kde sa konal otvárací ceremoniál.

Program bol rozdelený do dvoch častí – prvé tri dni sme boli rozdelení do expedičných centier po celom Islande a zvyšok mootu sme strávili v obrovskom spoločnom kempe v Úlfjótsvatne. Do expedičných centier sme boli rozdelení na základe preferovaného programu, ktorý sme si volili ešte pred začatím mootu. Ja so Siskou sme boli zaradené do Reykjavíku, teda hlavného mesta Islandu. V rámci programu sme sa napríklad boli bicyklovať okolo Reykjavíku, hrali sme hru na štýl „escape room“, pri ktorej sme mali za úlohu čo najskôr zneškodniť bombu alebo sme strávili čas s domácimi, ktorí nám rozprávali o histórií Islandu, dávali nám ochutnať ich tradičné jedlá (skyr, gejzírový chlieb s maslom a opečenou angelikou, mäso z ovčej hlavy a iné pochúťky) a tiež nás učili nejaké slová v islandčine. Dostali sme tiež mestskú kartu, vďaka ktorej sme mali zadarmo mhd a všetky plavárne v celom Reykjavíku a kopec zliav do rôznych múzeí a iných inštitúcií, ktoré sme aj využívali, napr. každý večer sme sa kúpali v bazénoch s termálnou vodou. Jeden večer sme mali bazénovú párty a ďalší plážovú párty, pri ktorej sme si grilovali hambáče, kajakovali sa, tancovali a spievali. V spoločnom kempe bol program rozdelený do viacerých programových dedín, pričom každá bola zameraná na inú tému – jedna na históriu, ďalšia na ekológiu, v inej sme sa mohli vrátiť do detských čias a zabávať sa na skákacích hradoch, pri rôznych hrách alebo na preliezačkach. V ďalšej dedine sme mohli skúsiť tradičné islandské vianočné placky, zúčastniť sa skupinového hrania na hudobných nástrojoch alebo veľkej spoločnej bubnovačky. Každý večer tam boli rôzne párty, koncerty a rôzne sprievodné podujatia. Bolo tam tiež množstvo rôznych kaviarní alebo reštaurácií, v ktorých sme mohli stretávať skautov z celého sveta. Samozrejmosťou bolo množstvo rôznych sprievodných aktivít, ktoré sme si mohli vo voľnom čase vyskúšať a taktiež bol samozrejmosťou medzinárodný deň, pri ktorom sa každá krajina mohla prezentovať. Nechýbal ani trh, na ktorom skauti z celého sveta vymieňali všetko možné, od šatiek až po sombréra.

Fu, niečo prekvapivé… V živote som si nemyslela, že by som dokázala dva týždne vkuse jesť sendviče bez toho, aby sa mi úplne znechutili. Najväčším prekvapením pre nás všetkých bolo, keď sme predposledný deň mootu zistili, že tieto sendviče sa dajú aj grilovať a nemusíme ich jesť len studené. 😀 Tiež som čakala, že na Islande bude len zima, pršať a fúkať, ale organizátori objednali super počasie a počas celého mootu pršalo asi len raz. Najväčším prekvapením pre mňa bolo, že na Islande nenájdete komáre ani muchy, len v niektorých oblastiach tam žijú také malé otravné mušky.

Kultúru Islanďanov a tiež ich skautov som spoznávala najmä vďaka stretnutiu s domácimi, ktoré som spomínala v rámci programu v Reykjavíku. V rámci tohto programu sme mali dosť voľného času na to, aby sme navštívili rôzne múzeá a významné miesta a tým sme si tiež priblížili ich kultúru a históriu. K islandským skautom som sa dostala najbližšie pri tom, ako som s jedným z nich tancovala valčík na ceste v kempe. 😀

Musím uznať, že celý moot bol veľmi dobre organizačne zvládnutý ak vezmem do úvahy to, aká je to malá krajina a pre koľko ľudí túto akciu organizovali. Bola to podľa mňa ideálna príležitosť spoznať túto nádhernú krajinu, skvelých srdečných ľudí, ktorí v nej žijú a tiež rôznych úžasných ľudí z celého sveta. Samozrejme, že akcia ako taká mala isté malé nedostatky, ale tie nestoja za reč, všetky pozitíva ich prebijú na celej čiare.

Určite by som sa chcela zúčastniť viacerých podobných akcií v budúcnosti. Najbližšie sa chystám toto leto na stredoeurópske jamboree do Maďarska ako vedúca patroly. Dúfam, že to bude tak isto vydarená akcia a užijem si ju minimálne tak isto ako moot na Islande.

Skautkám ešte raz ďakujeme za tento obohacujúci článok nabitý informáciami :)!

otázky-Anička, odpovede-Sisa a Domča z 87. zboru Buffinky- Trenčín

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *