Študentské protesty

Študentské protesty

Dňa 15. marca sa po celom svete uskutočnili protesty za budúcnosť klímy. Na Slovensku sa v tento deň odohrali až 4. V Bratislave, Košiciach, Liptovskom Mikuláši a Žiline.

O čo vlastne išlo? Greta Thunbergová začala tento protest sama, pred pol rokom. Toto 16-ročné švédske dievča každý Piatok namiesto školy sedela pred Štokholmským parlamentom. Snažila sa upozorniť na nedostatočnú činnosť politikov a dospelých ľudí. Takto si postupne získala pozornosť mladých ľudí a neskôr aj médií. Neskôr založila hnutie Fridays For Future – v tomto mene sa teraz konajú protesty po celom svete. Veď načo ísť do školy keď planéta kde žijem nemá budúcnosť?

Samozrejme veľa nás, jednotlivcov, robí čo sa dá – používame svoje tašky na nákup, nejeme mäso, recyklujeme. Ale ak chceme dosiahnuť reálny cieľ, treba zatlačiť aj na tých hore. Pretože lesy sa stále rúbajú, uhlie sa ťaží a jedlo sa vyhadzuje. A ľudia majú túto moc niečo s tým urobiť, len potrebujú spoločný cieľ a dostatok trpezlivosti a odhodlania. Týka sa to predsa nás všetkých. Hovorí sa, že nededíme túto zem od našich predkov, požičiavame si ju od našich detí. Ja teda ešte deti v blízkej dobe neplánujem, no bola by som rada ak by mali možnosť vidieť hustý, zelený les, okúpať sa v mori bez toho aby sa na nich lepili sáčky alebo poznali niektoré druhy zvierat ako stále živé, nie vyhynuté. Zmena klímy a zmena prirodzeného stavu prírody nie sú zmeny ktoré nastanú zo dňa na deň. No práve teraz je to zlomové obdobie kedy my rozhodneme ako to bude vyzerať v budúcnosti. My ako jednotlivci aj my ako spoločnosť.

 

 

 

 

 

 

 

 

Preto je dôležité neustále sa vzdelávať, kriticky rozmýšľať, diskutovať a zapájať sa do aktivít, či už je to formou protestu na námestí alebo zberaním smetí v parku.  Veď si tvoríme aj svoju vlastnú budúcnosť.

Katka Č.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *