Svetové Jamboree vol.1

Svetové Jamboree vol.1

Druhá séria zahraničných rozhovorov sa týka svetového Jamboree alebo WSJ (World Scout Jamboree), ktoré sa koná raz za 4 roky.

V prvej časti predtavujeme Tetrisa (Peter Banci) z 13. zboru Bratislava-Petržalka.

Čo robíš momentálne v skautingu?
Momentálne sa v skautingu venujem hlavne zahraničnej rade a to ako zástupca komisárky WOSM pre SLSK. Mojou úlohou je teda najmä sledovať s akými iniciatívami prichádza svetová organizácia a snažiť sa ich pretaviť do aktivít našej organizácie tu na Slovensku.

Ktorého Jamboree si sa zúčastnil a čo ťa k tomu motivovalo? 
Zúčastnil som sa posledného svetového Jamboree, ktoré sa konalo v lete 2019 v Západnej Virgínii v Spojených štátoch. Motivovala ma k tomu hlavne moja dlhodobá túžba zisťovať ako funguje skauting v rôznych krajinách a spoznávať ľudí, ktorí sú v mnohom veľmi odlišní, ale predsa nás spája myšlienka a ideály skautingu ktoré sú všade vo svete rovnaké.

Prečo je podľa teba dôležité, aby skauti a skautky zažili takúto veľkú akciu?
Dôvody, prečo by mal každý skaut a skautka zažiť svetové Jamboree sú pre každého možno trochu iné, pre mňa to bolo najmä získanie pocitu, že ste súčasťou obrovského celosvetového hnutia, ktoré má úžasné ciele a vďaka ktorému sa vie 40 000 ľudí zo 152 krajín stretnúť, baviť sa, navzájom sa obohatiť a inšpirovať. Okrem toho získate nesmierne vzácne kontakty na ľudí zo zahraničia, ktoré sa vám môžu veľmi zísť keď budete napríklad neskôr s vašou rangerskou alebo roverskou partiou plánovať výpravu do danej krajiny, alebo naopak privítať niekoho, s kým ste sa na Jamboree stretli doma na Slovensku a ukázať im ako vyzerá váš tábor, ukázať im vaše obľúbené miesta a podobne. Momentálna situácia spôsobila, že momentálne si s kamarátmi z Jamboree len volávame, ale nevieme sa už dočkať chvíle keď sa opäť stretneme a niečo spolu zažijeme.

Čo ťa najviac na Jamboree prekvapilo?
Na Jamboree ma najviac prekvapilo, že naozaj všetci tí ľudia okolo mňa boli skauti. Znie to zrejme ako niečo,čo som zrejme mohol vedieť už keď som tam išiel, ale aj tak mi pár dní trvalo kým som spracoval, že nie som na festivale, alebo v nejakom meste kde žijú náhodní ľudia, ale že som obklopení desiatkami tisíc ľudí, ktorí presne vedia čo je skauting, zažívajú to isté čo ja a riešia rovnaké problémy ako ja na Slovensku.

Opíš nám tvoj najlepší zážitok
Vybrať jeden najlepší zážitok je veľmi ťažké, keďže každý deň som zaspával s úsmevom, ale ak mám vybrať jeden tak by to boli spoločné ceremónie, kde sa všetci účastníci, staffáci aj organizátori stretli pri jednom pódiu, z ktorého sa nám prihovárali osobnosti ako Pan Ki-mun (bývalý generálny tajomník OSN) alebo Bear Grylls (hlavný ambasádor WOSM). Medzi jednotlivými prejavmi predviedli organizátori aj úžasné dronové predstavenie, vystúpenia známych umelcov, ale tiež skautov a skautiek zo sveta, ktorí nám povedali svoj príbeh.

Je niečo, čo by si chcel ostatným odkázať?
Všetkým ktorí toto čítajú by som chcel odkázať aby objavovali. Každá akcia so zahraničnými účastníkmi vás vie veľmi obohatiť a vôbec netreba ísť ďaleko, napríklad také Stredoeurópske Jamboree 2022 sa bude konať u susedov v Česku a dva roky na to (2024) by sa malo konať u nás. Odporúčam sledovať oblastné zahraničné novinky, určite si nájdete niečo čo vás osloví a verím, že sa čoskoro niekde vidíme 🙂

Ďakujeme Tetrisovi za rozhovor!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *