Svetové Jamboree vol.2

Svetové Jamboree vol.2

Druhá séria zahraničných rozhovorov sa týka svetového Jamboree alebo WSJ (World Scout Jamboree), ktoré sa koná raz za 4 roky.

Druhá časť je rozhovor s Kelimom (Michal Mako) z 2. zboru Dlhých Mačiek Trnava.

Čo robíš momentálne v skautingu?
Pôsobím ako radca družiny Vlkov.

Ktorého Jamboree si sa zúčastnil a čo ťa k tomu motivovalo? 
Pred dvomi rokmi som sa zúčastnil celosvetového Jamboree 2019 v Západnej Virgínii, na prelome júla a augusta. Osobne som sa o Jamboree dozvedel cez mamu, ktorá skautovala dávnejšie a tiež bola na Jamboree, v Chile pred 20 rokmi. Najviac ma lákala myšlienka bytia s toľkými skautami na jednom mieste, veľmi multifunkčný areál, v ktorom sa akcia odohrávala a výlet do Spojených štátov.

Prečo je podľa teba dôležité, aby skauti a skautky zažili takúto veľkú akciu?
Zahraničný rozmer skautingu je úžasná vec, ktorá ponúka veľa priestoru pre vzdelávanie, nové vzťahy, prirodzenú priateľskú atmosféru pri ľuďoch, ktorých človek v živote nestretol, ale najmä nezabudnuteľné chvíle a pocity v podobe zážitkov na celý život. Preto odporúčam akúkoľvek zahraničnú akciu, či už od kamarátskeho písania si s niekym, až po Jamboree.

Čo ťa najviac na Jamboree prekvapilo?
Čo som vôbec nečakal, v negatívnom slova zmysle, bol spôsob, akým si ľudia medzi sebou vymienali šatky a nášivky, čo je dlhoročná tradícia na všetkých väčších zahraničných akciách. Pôvodná myšlienka je, že ak sa dvaja alebo viac ľudí bližšie spozná, strávi spolu nejaký čas, na pamiatku si vymenia šatky. Avšak tu v priebehu pár dní vznikli veľké centrá, kde ľudia mali rozložené svoje veci na uterákoch, a boli ochotní meniť len za tie, ktoré si vyhliadli, čo zväčša boli šatky z hŕstky krajín so všeobecne “esteticky najkrajšími”.

Opíš nám tvoj najlepší zážitok
Jednoznačne a bez pochyby ním bola záverečná show. Začala ďakovnými a ukončujúcimi ceremóniami, ktoré pôsobili zdĺhavo. Premietané bolo sumarizačné video, keď zrazu akoby seklo. Tento ,,výpadok” hneď veľmi kreatívne prešiel do tanečného vystúpenia, najskôr sprevádzaného svetelnou, neskôr laserovou show. Celú pol hodinu trvania som pozeral v úžase, kvalita celého predstavenia bola na vysokej úrovni. Na koniec prišiel hlavný bod programu, tajný hosť. Bola ním známa accapela skupina Pentatonix. Vystúpenie sa mi veľmi páčilo, najmä tá harmónia, ale veľa diel som nepoznal, keďže to boli hlavne Ariana Grande covery.

Je niečo, čo by si chcel ostatným odkázať?
Určite Jamboree všetkých odporúčam, tak ak máš možnosť, či už ako účastník alebo staff, určite ju využi. Spoznáš novú krajinu, mnoho zahraničných ľudí s veľmi blízkymi hodnotami a hlavne, neopakovateľné zážitky. Zároveň dodám, že je veľmi dôležité si efektívne rozvrhnúť čas, pretože možností je tam naozaj veľa, no času ani nie.

 Vďaka, Kelim, za rozhovor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *