Svetové Jamboree, vol.3

Svetové Jamboree, vol.3

Druhá séria zahraničných rozhovorov sa týka svetového Jamboree alebo WSJ (World Scout Jamboree), ktoré sa koná raz za 4 roky.

V treťom rozhovore nám o návšteve Jamboree povie Domča (Dominika Čaklošová) z 87. zboru Bufinky Trenčín.

Čo robíš momentálne v skautingu?
Vediem oddiel skautiek.

Ktorého Jamboree si sa zúčastnila a čo ťa k tomu motivovalo? 
Zúčastnila som sa 22. svetového jamboree v 2011 vo Švédsku. Úprimne povedané, najviac ma motivovala naša oddielová vodkyňa s tým, že nám rozprávala, ako tam bude super a čo všetko tam môžeme zažiť. Som veľmi vďačná za to, že sa jej vtedy podarilo ma presvedčiť, aby som sa nebála a išla do toho.

Prečo je podľa teba dôležité, aby skauti a skautky zažili takúto veľkú akciu?
Dopriala by som každému, aby aspoň raz zažil atmosféru jamboree, kde sú skauti z celého sveta, všetci sú priateľskí, zabávajú sa spoločne bez ohľadu na to, či sa vidia prvý krát alebo sa poznajú desať rokov. Vďaka takýmto zahraničným akciám máme možnosť spoznávať celý svet, nových ľudí, doniesť si domov nové skúsenosti alebo nové nápady na aktivity, program a podobne. Svetové jamboree bývajú naviac dokonalým nástrojom na nakopnutie, ak niekto začína mať pocit, že ho skauting nenapĺňa tak, ako zvykol.

Čo ťa najviac na Jamboree prekvapilo?
Popravde, celé Jamboree bolo pre mňa jedno veľké prekvapenie, vôbec som nevedela, čo od toho čakať alebo na čo sa pripraviť. Bolo veľmi príjemné zistiť, že skauti sú v podstate všade rovnako správne šialení. Či to bola naša super patrola, susedia ukrajinci, ktorí si ráno pri budíčku spievali “Ukrajina, hodinka vstavanja”, to že všetci sa radi hrajú a nezáleží, či majú 3 alebo 50 rokov alebo fakt, že kravy sa rady kúpu v mori.

Opíš nám tvoj najlepší zážitok
Najlepší zážitok celého Jamboree boli určite úvodný a záverečný ceremoniál hlavne kvôli atmosfére, ktorá tam vládla. Na záverečnom ceremoniáli nám zahrala (okrem iných) kapela Europe, čo bolo naozaj silný zážitok.

Je niečo, čo by si chcela ostatným odkázať?
Určite by som všetkým odkázala, ak máte možnosť, choďte na akcie ako sú jamboree alebo rover moot, pretože to, čo si z nich odnesiete a čo tam zažijete je omnoho cennejšie ako peniaze, ktoré za ne zaplatíte.

Vďaka, Domča, za rozhovor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *