Zahraničný program vol.3

V rámci programovej ponuky Slovenského skautingu máme viacero odboriek, výziev a voľných modulov, ktoré sa týkajú zahraničia. Zahraničný tím ZSSO sa vám ich v sérií týchto článkov pokúsi priblížiť prostredníctvom skautov a skautiek, ktorí ich splnili. Príjemné čítanie!

V tretej časti vám predstavíme s. Hanku zo 117. zboru a odborku Občan Európskej únie.

Hana Makovcová je členkou 117. zboru sv. Františka z Assisi už deviaty rok. V zbore pôsobí ako radkyňa skautskej družiny a tiež pomáha v oddiele a na instagrame.

Prečo si sa rozhodla plniť odborku Občan európskej únie a ako to prebiehalo?
Odborku som sa rozhodla plniť s rangerskou skupinou v našom zbore v rámci nášho výletu do Bruselu, pretože sme sa chceli dozvedieť viac o fungovaní Európskej únie.

Ktorý bod bol pre teba najzaujímavejší a naopak, pri ktorom si sa musela premáhať, aby si ho splnila?
Najzaujímavejšia bola história, pretože sme ju plnili v dome európskej histórie, kde sme mali prehliadku prostredníctvom tabletov, interaktívnych aktivít a videí . Tiež bol veľký zážitok navštíviť parlament a komisiu, kde sme mali prednášky od zamestnancov. Najviac práce asi zabralo vyznačovanie na mape všetky štáty, ich hlavné mestá a menu, ale aspoň sme si tým skrátili čakanie na letisku.

Jeden z bodov odborky sa týka aj europoslancov, máš niektorého/niektorú, ktorej práca ťa zaujala?
Až tak moc sa v europoslancoch nevyznám, ale z tých slovenských tak viac sledujem Vladimíra Bilčíka a aj jeho asistentku Karolínu Koščovú.

Aké výhody podľa teba pre nás má členstvo v EÚ?
Podľa mňa nám členstvo v EÚ umožňuje okrem cestovania bez obmedzenia, jazykových pobytov, či fondov aj ochranu a mier s ostatnými štátmi a možnosť s nimi spolupracovať v projektoch.

Ďakujeme Hanke veľmi pekne za rozhovor!
Jane (zahraničná spojka ZSSO)