Zamyslenie mesiaca – Október 2017

Zamyslenie mesiaca – Október 2017

 

Motto: „Kto sa napil z čistého prameňa, minie každú mláku.“

 

Na jednom z našich táborov sme výklad tejto múdrosti začínali pripomenutím rozprávky o bratovi a sestre, ktorí utekajú vyprahnutou krajinou pred zlou čarodejnicou. Tá im do cesty stavia pasce v podobe lákavej vody v stope vola, koňa a barana. Chlapec neodolal, pri tretej mláke sa napil a premenil sa na barana. Ako v každej rozprávke to nakoniec dopadlo dobre.
Podobne je to i v živote – stály boj a spor dobra so zlom. Záleží na každom z nás, či sa napijeme z mláky, či z prameňa. Vstupom na skautský chodník sme k prameňu vykročili, ešte ale nemáme vyhrané. Aj pozdĺž tohto chodníka je plno lákavých mlák (video, televízia, pohodlnosť, lenivosť, …).
Len ten, kto je rozhodnutý dojsť k cieľu, odolá všetkým zvodom a dosiahne čistý prameň. Ten prameň môže mať podobu krásnych vzťahov medzi ľudmi, podobu neopakovaných zážitkov, podobu skutočného priateľstva…
Kto toto všetko zažil, ten netúži po návrate do prostredia hádok a sporov, ten netúži po spoločnosti televízie, videa a podobne, ten už nemá záujem len o lacné kamarátstva.
Prameň tvoria tisíce a milióny kvapiek – nech to, čo poskytujeme našim vĺčatám, skautom či roverom sa stane kvapkami, ktoré sa spoja v čistý prameň pravého, čistého ľudstva.
Veď o to ide – míňať mláky a piť z čistých prameňov. Tým prameňom môže byť aj naše jednanie podľa skautského zákona. Čím viac bude jeho dodržovanie súčasťou nášho každodenného života, tým viac bude prameň silnieť a tiež bude čistejší a čistejší.
Iná ľudová múdrosť hovorí: „Chlapec sa stáva mužom, keď mláku obíde, namiesto aby do nej stupil.“ Áno, ja by som to len trochu upravil: Keď míňame mláky a pijeme len z čistých prameňov, stávame sa ľudmi – ľuďmi s veľkým Ľ.
Hľadajme pramene v sebe a doprajme sruhým ochutnať silu čistoty a nefalšovaného človečenstva – stavajme oázy vo vyprahnutej krajine ľudských duší, vráťme do života radosť z krásy, pravdy a poznania.

Rolf

Zamyslenie prevzaté a preložené zo stránok http://www.rolfrover.estranky.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *