ZapaDni 2018

Predposledný septembrový víkend sa neďaleko Nového Mesta nad Váhom, v malej dedine Považany stretlo viac ako 170 skautov a skautiek, ktorí sa zúčastnili nezabudnuteľnej skautskej akcie Západoslovenskej skautskej oblasti – ZapaDni 2018. Veľa sa o nich písalo, veľa sa o nich hovorilo, aké teda ZapaDni v skutočnosti boli? 

Po takmer roku príprav, voľbe termínu, zháňaní financií, konečne prišiel čas, kedy sa vízia, zorganizovať veľkú oblastnú akciu, podarila naplniť. Cieľom akcie bol vytvoriť priestor na spoločné stretnutie a spoznávanie skautov našej i iných oblastí, priblíženie jej zmyslu a možností, vytvorenie jednej veľkej skautskej rodiny. Vďaka ochote riaditeľa základnej školy a obrovského odhodlania realizačného tímu, tak mohla akcia prebehnúť úspešne.  

V piatok večer akcia odštartovala spoločným nástupom, no ešte pred ním mali účastníci možnosť zapojiť sa do unikátnej ZapaDni výzvy, ktorú tvorilo mnoho zábavných a zaujímavých úloh na vzájomné spoznávanie sa. Odfotiť sa so Zvedom, vymyslieť špeciálny pozdrav, nájsť si kamarátov z inej oblasti, vyzvať skauta na pingpongový súboj či spraviť tri dobré skutky a mnohé iné úlohy, po ktorých splnení sa účastníci mohli zapojiť do súťaže o skvelé ceny.  

Po slávnostnom nástupe nasledovalo spoločné tancovanie belgičáku a veľkolepé odhalenie nového oblastného loga, o ktoré sa zaslúžila ohňová šou. Spolu s novým logom prišli aj mnohé iné výhody – nálepky, súťaže či letáčiky, po ktorých sa na infostánku len tak zaprášilo. Celý piatkový program veľkolepo ukončila nočná hra po dedine, ale pre tých energie plných bola do neskorých hodín otvorená aj čajovňa, s možnosťou zahrať si rôzne spoločenské hry, dať si niečo dobré pod zub, či len tak posedieť pri kofole a porozprávať sa. 

Sobotňajšie ráno sa začalo príjemným budíčkom, ďalej pokračovalo krátkou rozcvičkou a po raňajkách už začali všetky pripravené aktivity naplno. Rugby, hudobný workshop, florbalový turnaj, tanečný súboj, ekologický workshop, vedomostný kvíz, lanový park, skautský pretek… Ponuka bola skutočne široká a tak si každý našiel “to svoje”.  Najväčší úspech mala určite cestománia, ktorá sa zopakovala až v troch blokoch, kedy nám naši skauti porozprávali o svojich výletoch do zahraničia. Hitom sa stalo i predstavenie japonského šermu, Kenšin, ktorý si mali účastníci možnosť i vyskúšať. 

Sobotňajší večer bol opäť nabitý mnohými skvelými aktivitami, a keď skončil aj ten posledný workshop a vyhodnotili sa všetky súťaže, nasledovali koncerty.  Nany Hudák aj Vrbovskí víťazi zožali obrovský úspech a po skončení koncertov zábava pokračovala diskotékou či v čajovni pri kofole.  

V nedeľu ráno mal budíček už každý vo svojej vlastnej réžii. Niektorí sa vybrali na svätú omšu do kostola, zatiaľ čo ostatní do poslednej chvíle dospávali nočné rozhovory s novými kamarátmi. Po raňajkách účastníkov čakalo ešte zopár workshopov a po záverečnom nástupe a fotení v ZapaDni tričkách sa všetci s úsmevom na tvári pobrali spokojne domov. 

Ďakujeme organizátorom, dobrovoľníkom a všetkým účastníkom. Bez vás všetkých by to určite nebolo ono! Veríme, že každý z vás si z tejto akcie odniesol okrem trička aj nové kamarátstva, vedomosti, skúsenosti a hlavne nezabudnuteľné zážitky. Ďakujeme i našim sponzorom, bez ktorých by sme takú úžasnú akciu nikdy nemohli zorganizovať. Tak na ďalších ZapaDňoch! 

ZapaDni očami účastníkov (i organizátorov): 

“ZapaDni boli tou najlepšou víkendovou akciou, na ktorej som kedy bola. Ich atmosféra ma nabila úžasnou energiou i motiváciou, otvorili mi mnohé dvere nových možností a dali mi možnosť vytvoriť si nezabudnuteľné zážitky, plné smiechu a zábavy so skvelými ľuďmi z každého kúta Slovenska (i Česka).” – Saba, organizátorka 

“Veľmi sa mi páčilo, že tam bolo viacero zborov, medzi účastníkmi panovala dobrá atmosféra, bol pripravený úžasný program a spoznala som tam aj veľa super ľudí.” – Ema, účastníčka 

“Pre mňa boli ZapaDni úplne najlepšia skautská akcia. Veľmi sa mi páčili koncerty, večerné diskotéky a čajovňa. Všetky workshopy som si veľmi užila a dozvedela som sa veľa nových vecí. Úplne super bola vymyslená aj ZapaDni výzva, pri jej plnení som spoznala dosť nových ľudí.” – Katka, účastníčka 

“Najviac sa mi páčila možnosť vybrať si program. Ak niekoho nebavilo počúvanie prednášky, mohol si ísť oddýchnuť do čajovne alebo minúť svoju prebytočnú energiu lezením vonku či maľovaním tašiek na workshope. Odchádzali sme plné energie, ktorá namotivovala celú našu družinu.” – Betka, dobrovoľníčka 

 

VŠETKY FOTKY ZO ZAPADNI NÁJDETE NA OBLASTNOM ÚLOŽISKU: https://www.zonerama.com/ZSSO/Album/4660947 

 

Akciu sponzorovali:

Projekt podporila Nadácia pre deti Slovenska z grantového programu Hodina deťom.

 

 

Projekt bol podporený v rámci realizácie Participatívneho – komunitného rozpočtu Trenčianskeho samosprávneho kraja.