Zvedavka NOVOmestská 2019

Zvedavka mestská. Naozaj skvelá akcia. Neviem presne kto a kedy typ takéhoto podujatia zaviedol, ale bol to výborný nápad, ako nenásilnou formou viesť mladých ľudí k patriotizmu. Vždy som razil názor, že nárok na spoznávanie cudzích zemí má človek až kým nespozná svoje najbližšie okolie. Na prvej Zvedavke som sa s novomestskými skautmi zúčastnil v roku 2003 v Trenčíne. Teraz tu bola výzva usporiadať Zvedavku mestskú, ako oblastnú akciu. Slovo dalo slovo na oblastnej rade a dohodli sme sa na už tradičnom jesennom termíne v dostatočnom predstihu.
Ako prvý na rad prišiel plagátik na oblastnú stránku
a FB + prihlasovací formulár. Samozrejme v hlave sa dielčie nápady
objavovali priebežne, počas celého roka. Venoval som im aj samostatnú dvojstránku v mojom skautskom zápisníku. V septembri po prvej zborovke som zvolal zvedavkový staff. Spomínané nápady v zápisníku nám umožnili nastúpiť do pomyselného rýchliku bez toho, aby sme pociťovali jeho, už veľkú rýchlosť. Zatiaľ v diaľke, ale rýchlo sme sa približovali k záverečnej stanici s názvom ZVEDAVKA.
Po niekoľkých hodinách resp. dňoch vymýšľania a plánovania sme zastavili na méte 40 úloh, kedy sme usúdili, že to bude primerané hraciemu času. Otázky sme zoradili v 5 variantoch, aby sme sa vyhli stádovitému efektu.
Súťažná aréna sa nachádzala na Námestí slobody a jeho priľahlom okolí. Pre istotu boli zavedené skautské hliadky, ktoré dozerali na bezpečnosť a plynulosť akcie. Nasledovalo vytlačiť mapu spomínaného územia, doplniť na ňu dôležité informácie. Vybrať obchod a ceny pre prvé tri štvorčlenné tímy v dvoch kategóriách, rovná sa 24 podarúnkov. Vybraté.
Rozdelenie súťažiacich do dvoch kategórií vlčiacka (vĺčatá, včielky) a skautská (skauti, rangeri, roveri) mi prišlo ako spravodlivé a motivačné zároveň. Vymyslený už bol motív na odznak Zvedavky aj materiál – drevo. Už len nájsť výrobcu. Pre diplomy a pamätné listiny sme zvolili, nie síce najstaršiu, ale zato najfotogenickejšiu ,,gotickú” pečať nášho Mesta. Ešte to farebne zladiť a máme skoro hotovo.
Zostávalo ohlásiť mestu akciu ako verejné podujatie. Vybaviť súhlas o použití drona. Ako bonus vybaviť možnosť nahliadnuť do starobylej krypty pod rímskokatolíckym kostolom. S mestskou políciou vybaviť povolenie na vjazd pre automobil a už nám nič nebránilo v samotnej Zvedavke.
Deň D 19.10..2019. Zraz staffu 8:30 hod v klubovni. Dofúkať káru, zastaviť sa pre várnicu s čerstvo uvareným čajom u členky staffu. Začiatok registrácie o 9:30 na námestí. Bez problémov. Počet hrajúcich 107. Prítomní boli zástupcovia zborov zo Serede, Bratislavy, Trnavy, Piešťan, Trenčína, Trenčianskej Teplej a Horného Sŕnia. Vzhľadom na objektívnosť sa novomestský zbor samotnej súťaže nezúčastnil a bol výlučne len ako organizátor.
O 13:30 ukončenie hry. Dobu vyhodnocovania tímov sme využili na zostavenie formácie živej ľalie a jej nasnímanie + obhliadku krypty a občerstvenie. Čas 14:50 samotné vyhodnotenie. Pre víťazov kategórií bola zinscenovaná ceremónia pasovania za čestných rytierov Mesta Nové Mesto nad Váhom.
Veríme, že sme dokázali účastníkov vtiahnuť do atmosféry starého Nového Mesta a že sa dozvedeli viac o jeho bohatej histórií. Pomohlo nám v tom aj pekné jesenné počasie i samotná disciplína zúčastnených skautov, za čo sa chceme poďakovať. Slovenský skauting sa aj prostredníctvom takéhoto podujatia môže dôstojne odprezentovať. Prajem všetkým budúcim organizátorom veľa dobrých nápadov, šikovných staffákov a pekné jesenné počasie.
So stiskom ľavice Dio.
Výsledky Zvedavky 2019

Kategória vĺča, včielka
1.Polárni vlci – 82.zbor Polaris Sereď
2.Jašterice – 31.zbor Irmy Ševcechovej Tr.Teplá
3.13-ka – 13. zbor Petržalka

Kategória skaut.ranger, rover
1.Logo duplo – 82.zbor Sereď
2.Flamy -117.zbor sv.Františka z Assisi Horné Sŕnie
3.Knedlíky – 31.zbor Irmy Ševcechovej Tr.Teplá

Medzi účastníkmi sa počas akcie pohyboval aj televízny štáb ZSSO a pýtal s rôzne otázky. Tu je výber niektorých s nich:

Ako sa volá obyvateľ večného mesta ?

– Fuh tak to vôbec, ani vizuálne.

Vy ste odkiaľ ?
– Zo Serede.

A ako sa volá obyvateľ Serede ?
– Obyvateľ Serede ? Človek. Sereďan.

A keď ste obyvateľ večného mesta tak sa ako voláte ?
– Večný.

Čo spôsobuje striedanie dňa a noci ?
– Nooo však, príliv, odliv. Nooo to bude obiehanie mesiaca okolo zeme alebo niečo také…

Z akej výšky musíš pustiť mäso, aby po dopade na zem z neho bol steak ?
– Hmmm, veľmi veľkej, veľmi veľkej
Akej ?
– Z vesmíru.

Viac fotografií najdete tu: https://www.zonerama.com/Link/Album/5736291

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *