Prvý víkend stredovekého radcáku

Na začiatku sme poslali prihlášku a čakali, či budeme tí vybraní, čo sa tento rok zúčastnia radcovského kurzu. A stalo sa tak. Vybraním prišiel mail o tom, že sú prijatí, a ja som bola medzi nimi tiež. Tak sme pobalili veci, a prišli v štvrtok 16.11. na pol ôsmu do skautského domu v Zlatovciach, v Trenčíne.

Keď sme prišli, zahrali sme si pár zoznamovačiek, aby sme sa aspoň trochu poznali, ale ako to už býva, zo začiatku sme si toho nepamätali veľa. Keď sme prišli všetci, „zvítali“ sme sa s miestom, a to tak, že sme si každý najprv predstavili čo nás čaká, a potom sme si každý schovali svoj kľúč niekde v areáli. Hneď potom sme si obliekli svoje stredoveké oblečenie, a každý sme na listinu napísali svoje stredoveké meno (naše meno s nejakým prívlastkom). Keď sme sa podpísali, tak sme šli hľadať papieriky ktoré boli rozmiestnené po chate, kde boli napísané indície, vďaka ktorým sme zistili v ktorých tímoch sme. Nakoniec sme ešte hrali pár hier, a išli sme spať.

V piatok ráno sme mali rozcvičku, raňajky, a prednášku o družinovom systéme s Katkou, a hneď potom prednášku osobnosť radcu s Klárou a Samuelkom. Keď sme skončili s prednáškami, sme hrali hru prenášanie vecí, kde sme ako správny sluhovia prenášali pánom ich veci. Nasledoval obed, po ktorom sme mali ďalšiu prednášku, a to družinovka s Blonďákom. Potom sme sa trochu ponaháňali pri hre kde sme poľovali na zvieratá. Dohrali sme, prišli sme dovnútra, prezliekli sme sa do stredovekého oblečenia, a chodili sme po rôznych stanovištiach, kde sme si vyrábali napríklad sviečky, zápisníčky, či pečiatky, alebo sme tancovali, či dokonca šermovali. Keď si každý z nás prešiel aspoň tri stanoviská, dostali sme tričká. Večeru sme mali formou stredovekej hostiny, kde bolo veľa dobrého jedla. Keď sme sa najedli, nasledovala prednáška s Klárou o družinovom duchu. Nakoniec dňa sme mali dumku, kde sme sa rozprávali o tom, čo sa stalo 17. novembra, prečo sme vlastne doma (teda, na radcáku a nie v škole).

V sobotu sme mali tiež rozcvičku, a raňajky, a potom prednášku s Jane, zameranú na tvorbu programu. Bola síce dlhá, ale veľmi poučná. Po prednáške sme si ako nastávajúci rytieri trochu precvičili svoje schopnosti pri jazde na koni, a triafanie kopijou do terča. Potom nasledovala prednáška výchovný a vzdelávací systém s Katkou, po nej prednáška o vĺčatách s Terkou, a nakoniec prednáška o symboloch so Samuelkom. Keď sme dopočúvali, zahrali sme si hru, kde sme zbierali symboly jednotlivých združení. Keď sme sa „prebrali“ sme mali rôzne úlohy, ktoré sme mali ako tým splniť. Napríklad nosenie zbroje pánovi, vyrábanie pohodlnej postele a pod. Keď sme dosúťažili presunuli sme sa znovu von, kde sme si prešli „rytierskym kódexom“, a všetky veci, ktoré sme z neho nedodržali, sme si zapisovali na papier ktorý sme potom spálili, s predsavzatím, že sa polepšíme, a išli sme spať.

V nedeľu ráno sme mali ako obyčajne rozcvičku, potom „nezvyčajne“ raňajky a potom sme si zahrali kvíz o bezpečnosti na skautských akciách, ktorý bol veľmi poučný a zároveň zábavný. Keď sme skončili, upratali sme skauťák, a išli sme, niektorý najprv na omšu a potom na vlak, a niektorý rovno na vlak. Bol to super víkend, za ktorý veľmi ďakujeme, a už sa tešíme na ten ďalší.

Fotky tu.
S pozdravom Sára Tvrdoňová (32. zbor)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *