Metlobalový turnaj 2024 sa vracia vo veľkom štýle!

Všetci fanúšikovia metlobalu, skauti a skautky, pozor!
Aj tento rok sa v Piešťanoch uskutoční už 8. ročník skautského metlobalového turnaja!

Turnaj sa uskutoční v sobotu 4.5.2024 v parku v Piešťanoch. (Začiatok je o 9:00 a predpkladaný koniec o 16:00.) Vítaní sú všetci skauti a skautky všetkých skautských zborov či oblastí. Novinkou je, že tento rok otvárame metlobal aj pre kategóriu vĺčat a včielok! Turnaj je určený pre skautov a skautky, ktorí sa zúčastnili minulých ročníkov, ale aj pre všetkých, ktorí o metlobale ešte nepočuli a radi by si hranie tohto svetoznámeho športu vyskúšali. Nenechaj sa odradiť tým, že nepoznáš pravidlá a príď si s nami zahrať!
Na mieste sa bude platiť symbolický účastnícky poplatok 3€/osoba.
Ak nie si zo ZSSO a od účasti na metlobale ťa odrádza diaľka, nezúfaj! Ponúkame možnosť prespania v skautskom dome v Piešťanoch! Takže či si priamo z Piešťan alebo i z Košíc, radi ťa uvidíme!
Metlobal sa hrá v tímoch po 7 hráčoch rovnakej vekovej kategórie. V tíme by zároveň mali byť zastúpené obe pohlavia. Ak máš partiu kamošov, no nie je vás 7, alebo aj ak by si sa chcel zúčastniť a nenašiel si kamošov ktorí by sa k tebe pridali, môžeš sa prihlásiť ako jednotlivec. V prípade väčšej skupiny (do 7 ľudí) alebo i kompletného tímu (7+ ľudí) tím prihlasuje jeden vybraný hráč – kapitán, vyplnením prihlasovacieho formulára.

Prihlasovanie sa končí 21.4.2024, tak neváhaj a prihlás sa ešte dnes!
Viac informácií o akcií nájdeš vo Facebook udalosti.

A teraz niečo o tom, ako sa taký metlobal hrá.
Metlobal je kontaktná, kolektívna, loptová hra. Tento šport nie je úplne tradičný, no je známy po celom svete. Viac si o ňom môžete prečítať na stránke https://metlobal.sk/.

Na skautskom metlobalovom turnaji sa riadime jemne upravenými pravidlami. Určite si ich prečítaj, ak si metlobal ešte nehral, no na mieste budú pravidlá ešte podrobne vysvetlené, takže aj ak niečomu nerozumieš alebo máš nejasnosti, tak na mieste ti všetko vyjasníme.

Pravidlá metlobalového turnaja
Hracia plocha:
Ihrisko je eliptického tvaru, v našom prípade ihrisko tvorí trávnatá plocha v parku, kde na
vzdialenejších koncoch sa nachádzajú obruče v rôznej výške.

Metla:
Môžete použiť akúkoľvek metlu s drevenou rúčkou alebo pn inštalatérsku trúbku cca
120cm dlhú, s vymäkčenými koncami.

Lopty:
Na začiatku hry sa hrá so štyrmi loptami:
– 1x prehadzovačka, prehodením cez obruč tím získava 10 bodov.
– 3x dorážačka, vyraďuje hráčov z aktívnej hry. Zasiahnutý hráč dorážačkou zosadá z
metly a dotykom o jednu z vlastných obručí sa dostáva opäť na metlu, a teda aj do hry.
– S oneskorením do hry prichádza ešte jedna lopta, a to 1x zlatá strela je to malá loptička,
ktorú ma na sebe pripevnenú nosič zlatej strely a uniká pred stíhačmi. Po chytení zlatej
strely sa končí zápas a stíhač pre svoj tím získava 30 bodov čím končí hru.

Tím:
Pozostáva zo 7 hráčov rôzneho pohlavia (v tíme musia byť zastúpené obe pohlavia okrem
vekovej kategórie vĺčatá a včielky).
– 3x triafač, hrá iba s prehadzovačkou, s ktorou môže brániť pred dorážačku a snaží sa
skórovať cez súperove obruče, čím získava 10 bodov.
– 2x odrážač, sa snaží vybíjať súperových hráčov za pomoci dorážačiek.
– 1x strážca jeho úlohou je brániť obruče. Je jediný, čo môže rukami brániť obruče a
nemôže byť vybitý v bránkovisku dorážačkou. Rozohráva hru.
– 1x stíhač, sa snaží získať zlatú strelu prichádza do hry zároveň so zlatou strelou.
Hráči môžu meniť svoje pozície a prehodiť si čelenky (ktorými sú označené jednotlivé pozície v tíme), môžu tak spraviť iba na striedačke. Čelenky na označenie zabezpečia organizátori.

Hra:
Každý hráč hrá iba s jemu prislúchajúcov loptou. Ak hráč úmyselne chytí inú ako jemu
prislúchajúcu loptu jedná sa o faul.
Hra sa začína tak, že hráči stoja na štartovacích líniách neďaleko obručí a na stredovej
čiare sa nachádzajú lopty. Zápas začína hlavný rozhodca zakričaním: „Na metly!“

Penalizácie:
Pri udeľovaní kariet alebo počas úrazov preruší rozhodca hru povelom: „Metly dole!“ hráči
položia metlu na mieste kde sa nachádzajú aby si zapamätali presnú pozíciu pokiaľ
prerušenie trvá dlhšie.
– Modrá karta sa dáva v prípade ľahkých priestupkov. V tomto prípade penalizovaný hráč
zosadá z metly a dotknutím obruče vo vlastnom bránkovisku opäť nasadá presne tak isto
ako po vybití dorážačkou.
– Žltá karta vylučuje hráča na 1 minútu hry alebo pokým súper neskóruje. Po dvoch žltých
kartách nasleduje červená karta.
– Červená karta hráča vylúči na 2 minúty hry alebo pokým súper neskóruje.
– Ak hráč neustále porušuje pravidlá môže byť vylúčený zo zápasu do konca hry.

Špeciálne pravidlá:
– Nosič zlatej strely sa môže pohybovať iba v ihrisku prípadne v jeho blízkom okolí.
– Nosič zlatej strely môže vytrhnúť metlu spod stíhača, sotiť ho a iným spôsobom zabrániť
aby mu bola odobraná zlatá strela (slušne a s ohľadom na vekovú kategóriu hráčov).