Zahraničný program vol.2

Zahraničný program vol.2

V rámci programovej ponuky Slovenského skautingu máme viacero odboriek, výziev a voľných modulov, ktoré sa týkajú zahraničia. Zahraničný tím ZSSO sa vám ich v sérií týchto článkov pokúsi priblížiť prostredníctvom skautov a skautiek, ktorí ich splnili. Príjemné čítanie!

Druhá časť je venovaná br. Durovi a premakanej zahraničnej výzve Intertriatlon.

Pavol Baláž, prezývkou Duro-Duracell pochádza z oblasti Stredozeme, zo 73. zboru Tetrov v Lučenci. Skautuje už 13 rokov a za ten čas sa vypracoval na koordinátora Rangerského kruhu v Programovej rade.

Prečo si sa rozhodol plniť výzvu Intertriatlon a ako to prebiehalo? 

 Intertriatlon som sa rozhodol plniť hneď po jeho vydaní. Bolo to z dôvodu predchádzajúcich skúseností so zahraničným skautingom. Najviac k tomu prispeli akcie nášho zboru s názvom “Metropola”, cez ktoré sme každý rok priemerne na 5 dní vycestovali na expedíciu do zahraničia. Bývali sme v skautských klubovniach a objavovali čaro miestnych pamätihodností. Nemožno poprieť, že veľké pričinenie k mojim skúsenostiam má aj belgický skaut Geoffrey, prezývkou FOX, ktorý k nám, do Lučenca, prišiel žiť na celých 5 rokov. My sme mu ukázali ako vyzerá Slovenský skauting a on nám priniesol pár vymožeností z toho ich Belgického =). Okrem toho si často pozýval k sebe zahraničné skautské návštevy, s ktorými nás zoznamoval a my sme ich spolu s nami brávali na akcie.

Ktorý bod bol pre teba najzaujímavejší, popíš nám nejaký zážitok z jeho plnenia.
Okrem zborových akcií Metropola, som sa zúčastnil aj Roverway v Holandsku a Rovermoot na Islande. Z Islandu máme svoje “NAJ-skautské miesto” vďaka tomu, že sme tam týždeň bývali v NAJsevernejšom skautskom centre na svete, Ulfljotsvatn. Z tohto centra mám aj svoj najsilnejší zážitok, keď sme tam plnili výzvu Spejderman, kde sme museli odbehnúť 20 km po sopečnom teréne a nakoniec odplávať niekoľko desiatok metrov v 4 stupňovom ľadovcovom jazere (pripájam aj video). Druhý týždeň sme bývali v stanovom mestečku uprostred islandského stredozemia (taká bohomzabudnutá divočina) a tretí týždeň sme si autom urobili okruh po celom Islande. Čo sa týka Holandského RoverMootu bolo to na prírodu trochu slabšie, ale zato sme mohli spať na pieskovej pláži v nadmorskej výške 5 metrov pod morom, takéto územia sa tam nazývajú poldre. A z Holandska sme následne autom cestovali na Slovensko. Prešli sme Belgicko, kde sme sa na týźdeň zdržali doma u Foxa v meste HUY a na tábore tamojśích skautov. Ďalej sme cestovali cez Luxembursko, Francúzsko, Švajčiarsko (tam sme opäť zakotvili na pár dní kvôli horám), Lichtejštansko a Rakúsko =).
Čo nové si sa pri plnení tejto výzvy dozvedel, čo by si chcel povedať aj ostatným. 
Zahraničný skauting vám otvára kompletne nové dvere, okrem toho že spoznáte prírodné faktory, na ktoré ste neboli zvyknutí, spoznáte aj úplne odlišnú mentalitu ľudí. Zo začiatku to môže byť obtiažny boj prispôsobiť sa a pochopiť ich návyky (napríklad stravovacie hodiny medzi nami, Talianmi a Švédmi boli silne položené na vzájomnom kompromise), ale časom sa z vás stanú nadmieru prispôsobiví jedinci a hlavne zistíte, že jazyková bariéra s inými skautami je oveľa menšia, než by sa na prvý pohľad zdalo… a keď ste len medzi cudzincami a stále rozprávate cudzím jazykom, tak už aj sny máte v tom jazyku!
Časom máte po celom svete kontakty, a o to jednoduchšie je potom cestovanie! Išiel som do Švajčiarska na výlet? Jednoducho som zavolal Švajčiarskemu skautovi, s ktorým sme sa spoznali na Islande, ubytoval ma v jeho chatke v horách a povodil po výletoch. Alebo sme išli so zborom liezť na Dolomity do Talianska a hneď na druhý deň sa k nám pripojil Taliansky skaut, ktorého sme taktiež poznali z Roverwayu.
Keď aspoň trochu odíde pliaga a bude to možné, choďte a využite každú zahraničnú akciu! Budeme na tom benefitovať ešte dlhé roky potom =).
Vďaka Durovi za rozhovor, ja keď som si prečítala odpovede a pozrela video, tak mám chuť sa zbaliť a niekam ísť.
Jane (zahraničná spojka ZSSO)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *